Jak si správně vybrat koloběžku?
Při výběru koloběžky je potřeba si uvědomit několik věcí, abyste si vybrali správně a kolobka Vám plně vyhovovala
1) Kdo bude koloběžku používat? - důležité pro výběr velikosti koloběžky (rámu) a rozměry kol
- dítě - dítě musí bezpečně dosáhnout na brzdy, proto je lepší menší koloběžka s koly max 20"/16" přední/zadní
- dospělý do 180 cm - nemusíte se omezovat rozměry, pro Vás jsou vhodné téměř všechny koloběžky určené pro dospělé
- dospělý nad 180 cm - doporučujeme velké koloběžky s koly 26"/20" nebo 28"/20", ale ani střední koloběžka 20"/16" nebo 20"/20" nemusí být překážkou, rozhodující je výška řídítek - výška by měla být nad 950 mm
- dospělý by měl vzít v úvahu také váhu - některé koloběžky mají nosnost do 100 kg, většina ale do 150 kg
2) Kde budete jezdit? - důležité pro výběr velikosti koloběžky, obutí a brzd
- převážně po městě, kratší vzdálenosti - lepší je menší koloběžka nebo střední - lépe se ovládá, je skladnější (může být i skládací). Velké koloběžky nejsou do města příliš vhodné - mají větší poloměr otáčky. Pro tyto účely jsou vhodné univerzální pláště - např.Schwalbe Big Apple nebo Schwalbe Marathon a postačují běžné brzdy
- mimo město po asfaltu, popř. kombinace město, mimoměsto - vhodné pro všechny typy koloběžek, důležitý je výběr pláštů - použít můžete univerzální pláště nebo silniční - např. Schwalbe Big Apple, Marathon Racer, Kojak ad.
- mimo město terén - vhodné jsou střední a velké koloběžky. Důležitá je výška nášlapu, čím vyšší světlá výška, tím lepší průjezdnost koloběžky terénem (nebudete drhnout spodkem kolobky) . Pro výběr pláštů doporučujeme univerzální pláště např. Schwalbe Big Apple (vhodné např. do parků a na nezpěvněné povrchy s menším převýšením). Pro sjezdy v lese či na horách a pro náročnější terény (lesní cesty apod.) doporučujeme terénní pláště - např. Schwalbe Black Jack, Mad Mike, Nobby Nic. Tyto terénní pláště však nejsou vhodné pro jízdu po asfaltu - mají velké tření a jízda na nich nepřináší ten správný požitek z jízdy. Pro kombinované povrchy doporučujeme univerzální pláště. Jízdu v náročném terénu si můžete vylepšit odpruženou přední vidlicí a kotoučovými brzdami pro dokonalý zážitek.
- pro jízdu se psy - lze používat pro běžné venčení např v parku - pak stačí univerzální pláště a obyčejné V-brzdy. Pro Mushing a jízdu se psy v náročném terénu doporučujeme terénní pláště a kvalitní V-brzdy nebo kotoučové brzdy. Pro lepší průjezdnost je vhodná vyšší výška nášlapu.
3) Jak často budete jezdit a jaké vzdálenosti budete zdolávat? - důležité pro výběr komponentů a obutí
- rekreační a občasné ježdění - vhodné jsou všechny typy koloběžek, včetně základních modelů se specifikací FUN či Classic. Pro tyto účely jsou vhodné všechny pláště a brzdy. Pokud budete jezdit jen občas pár kilometrů stačí koloběžky v základní výbavě
- pravidelné ježdění - budete jezdit na koloběžce každý den do práce? nebo budete zdolávat desítky kilometrů? Tady je potřeba vzít v úvahu předchozí otázky. Při delších cestách a každodenním používání oceníte kvalitu - počínaje plášti a brzdami. Zanedbatelné nejsou ani náboje kol, madla, gripy. Většina komponentů se dá vyměnit nebo dokoupit, doporučujeme ale si rovnou koupit kvalitní koloběžku, protože následná výměna komponentů obvykle vyjde dráž.
- závodní ježdění, mushing, extrémní ježdění - pro tyto činnosti jsou speciálně uzpůsobené koloběžky, s řadou technických vylepšení a detailů, které vám přijdou vhod. I tak se často setkáváme s dotazy a požadavky. Rádi Vám poradíme s výběrem, případně doporučíme i jiné komponenty, které nejsou součástí sériově vyráběných koloběžek.