Jak vybrat koloběžku

Jak si správně vybrat koloběžku?

Při výběru koloběžky je potřeba se uvědomit několik věcí, abyste si vybrali správně a kolobka Vám plně vyhovovala

1) Kdo bude koloběžku používat? - důležité pro výběr velikosti koloběžky (rámu) a rozměry kol

 • dítě - dítě musí bezpečně dosáhnout na brzdy, proto je lepší menší koloběžka s koly max 20"/16" přední/zadní
 • dospělý do 180 cm - nemusíte se omezovat rozměry, pro Vás jsou vhodné téměř všechny koloběžky určené pro dospělé
 • dospělý nad 180 cm - doporučujeme velké koloběžky s koly 26"/20" nebo 28"/20", ale ani střední koloběžka 20"/16" nebo 20"/20" nemusí být překážkou, rozhodující je výška řídítek - výška by měla být nad 950 mm
 • dospělý by měl vzít v úvahu také váhu - některé koloběžky mají nosnost do 100 kg, většina ale do 150 kg

2) Kde budete jezdit? - důležité pro výběr velikosti koloběžky, obutí a brzd

 • převážně po městě, kratší vzdálenosti - lepší je menší koloběžka nebo střední - lépe se ovládá, je skladnější (může být i skládací). Velké koloběžky nejsou do města příliš vhodné - mají větší poloměr otáčky. Pro tyto účely jsou vhodné univerzální pláště - např. Schwalbe Big Apple nebo Schwalbe Marathon a postačují běžné brzdy
 • mimo město po asfaltu, popř. kombinace město, mimoměsto - vhodné pro všechny typy koloběžek, důležitý je výběr pláštů - použít můžete univerzální pláště nebo silniční - např. Schwalbe Big Apple, Marathon Racer, Kojak ad.
 • mimo město terén - vhodné jsou střední a velké koloběžky. Důležitá je výška nášlapu, čím vyšší světlá výška, tím lepší průjezdnost koloběžky terénem (nebudete drhnout spodkem kolobky).

Pro výběr pláštů doporučujeme univerzální pláště např. Schwalbe Big Apple (vhodné např. do parků a na nezpěvněné povrchy s menším převýšením). Pro sjezdy v lese či na horách a pro náročnější terény (lesní cesty apod.) doporučujeme terénní pláště - např. Schwalbe Black Jack, Mad Mike, Nobby Nic. Tyto terénní pláště však nejsou vhodné pro jízdu po asfaltu - mají velké tření a jízda na nich nepřináší ten správný požitek z jízdy. Pro kombinované povrchy doporučujeme univerzální pláště. Sjezdy v náročném terénu si můžete vylepšit odpruženou přední vidlicí (pozor, pro běžné ježdění není odpružená vidlice vhodná) a kotoučovými brzdami pro dokonalý zážitek.

 • pro jízdu se psy - lze používat pro běžné venčení např v parku - pak stačí univerzální pláště a obyčejné V-brzdy. Pro Mushing a jízdu se psy v náročném terénu doporučujeme terénní pláště a kvalitní V-brzdy nebo kotoučové brzdy. Pro lepší průjezdnost je vhodná vyšší výška nášlapu.

3) Jak často budete jezdit a jaké vzdálenosti budete zdolávat? - důležité pro výběr komponentů a obutí

 • rekreační a občasné ježdění - vhodné jsou všechny typy koloběžek, včetně základních modelů se specifikací FUN či Classic. Pro tyto účely jsou vhodné všechny pláště a brzdy. Pokud budete jezdit jen občas pár kilometrů stačí koloběžky v základní výbavě
 • pravidelné ježdění - budete jezdit na koloběžce každý den do práce? nebo budete zdolávat desítky kilometrů? Tady je potřeba vzít v úvahu předchozí otázky. Při delších cestách a každodenním používání oceníte kvalitu - počínaje plášti a brzdami. Zanedbatelné nejsou ani náboje kol, madla, gripy. Většina komponentů se dá vyměnit nebo dokoupit, doporučujeme ale si rovnou koupit kvalitní koloběžku, protože následná výměna komponentů obvykle vyjde dráž.
 • závodní ježdění, mushing, extrémní ježdění - pro tyto činnosti jsou speciálně uzpůsobené koloběžky, s řadou technických vylepšení a detailů, které vám přijdou vhod. I tak se často setkáváme s dotazy a požadavky. Rádi Vám poradíme s výběrem, případně doporučíme i jiné komponenty, které nejsou součástí sériově vyráběných koloběžek.